- 4FT Wide (14.8") body steel housing
- 5 Lumen Select up to 8500 lumen and up to 142 lm/W
- 5 CCT Color Select - 3000/3500/4000/4500/5000K
- Low-profile 2" high luminaire with polycarbonate lens
- Classic wrap lens design delivers uniform ceiling to floor coverage
- Conduit end and thru-wire feed surface mount luminaire
- UNV (120-277V) operating range and 0-10V dimming
- Available sensor and EBP options via late point assembly
- Five-year limited warranty and DLC compliant
Your internet browser isn't supported.
4PWW-4080C5
Specifications
Product Description
| Brand Name | Metalux |
| Family | ProWrap Medium and Wide Commercial Wraparound |
| Description | Low-profile, classic style that comes in 15” nominal wide body, 5CCT and lumen select and 0-10V dimming that covers existing legacy wrap blemishes or upgrades any new construction project. |
Product Details
| Lamp Type | LED |
| UPC | 080083470471 |
| Amperage Rating | 0.23A at 277V |
| Color Temperature Max | 5000K |
| Mounting | Surface Mount |
| Voltage Rating | 120V-277V 50/60 Hz |
| Wattage | 65W |
| Case Quantity | 2 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Country of Origin | VN |
| ARRA | No |
Stocking Details
| Elk Grove Village, IL | No |
| Bloomington, CA | Yes |
| Cranbury, NJ | No |
| Irving, TX | No |
| Peachtree City, GA | Yes |
| Mississauga, ON, Canada | No |
| Calgary, AB, Canada | No |