- 50W 0–10V Dimming Driver (UNV 120–277V)
- 24V constant voltage output / 50W maximum load (no minimum load)
- 5-color field-seleCCTable(TM) (27/30/35/40/5000K), 90 plus CRI
- 23.5 ft maximum run with 200 lm/ft LED Tape
- 11.75 ft maximum run with 400 lm/ft LED Tape
- Voltage / Compatibility: 24V DC, T24-compliant, damp location rated, non-IC Rated
- Complete your installation with HALO HFL LED Tape and LED Connectors
- Eliminate dark spots with LED-integrated tape-to-tape connectors, Tape-to-Wire connects
- Reduce pixelation with optional lensed aluminum channels: Surface (Shallow/Deep/45 degree Angled), Recessed (Deep)
- Warranty: 5-year limited
Your internet browser isn't supported.
HFLP50B
Specifications
Product Description
| Brand Name | Halo |
| Family | HFL Flexible Linear LED Tape Light |
| Description | 50W 0–10V Dimming Driver (UNV 120–277V), 24V Output Voltage / 50W max load, Dimming Down to 5 percent, Max run 200 lm - 23.5 ft, Max run 400 lm - 11.75 ft |
| Note | The image is a representation of the family (not specific to this catalog number) |
Product Details
| Lamp Type | LED |
| UPC | 080083445356 |
| Amperage Rating | 0.18A at 277V |
| Mounting | Accessory |
| Voltage Rating | 120 / 277V |
| Wattage | 50W |
| Case Quantity | 9 |
| Pallet Quantity | 270 |
| Country of Origin | CN |
| ARRA | No |
Stocking Details
| Elk Grove Village, IL | No |
| Bloomington, CA | No |
| Cranbury, NJ | No |
| Irving, TX | No |
| Peachtree City, GA | Yes |
| Mississauga, ON, Canada | No |
| Calgary, AB, Canada | No |