PRO Emergency Switchpack (ESP-P-010-347)
  • UL924 control device for emergency fixtures
  • 20A rated relay
  • 0-10v dimming control
  • Plenum-rated design with easy junction box mounting
  • Universal voltage input (120, 277 and 347 VAC)
  • Compatible for use with any WaveLinx PRO NPS device
Overview
The WaveLinx PRO Emergency Switchpack (ESP-P-010-347) is a lighting control device designed to control (on/off/dim) commercial and industrial lights while providing Emergency capabilities without additional hardware. The ESP consists of a 120-347VAC 20A relay and a continuous 0-10V dimming control. It integrates and communicates with other PRO devices and the WaveLinx Area Controller using the PRO protocol, a 2.4GHz wireless mesh network based on the IEEE 802.15.4 standard. Forming a Wireless Emergency set allows other devices to communicate with the ESP, providing power loss detection.