- Low profile, die cast aluminum housing
- Round drop lens provides uplight to eliminate dark ceilings
- Selectable lumens provides in 30W up to 60W
- Maximize energy savings with efficacies up to 125 lumens per watt
- Replaces 150W up to 250W HID equivalents
- Easy installation with quick-mount bracket for hands-free wiring
- Mounts directly to j-box or pendant
- Motion sensor maximizes energy savings and code compliance
Your internet browser isn't supported.
RPGC25-WLS4WH
Specifications
Product Description
| Brand Name | Lumark |
| Family | RPGC Round Parking Garage and Canopy LED |
| Description | 120-277V, 60W, WaveLinx Lite, Dimming Motion and Daylight, Bluetooth Programmable, 15' - 40' Mounting. |
Product Details
| Lamp Type | LED |
| UPC | 080083305292 |
| Amperage Rating | 0.22A at 277V |
| Color Temperature Max | 5000K |
| Mounting | Surface Mount |
| Voltage Rating | 120-227V |
| Wattage | 60W |
| Case Quantity | 1 |
| Pallet Quantity | 48 |
| Country of Origin | CN |
| ARRA | No |
Stocking Details
| Elk Grove Village, IL | No |
| Bloomington, CA | No |
| Cranbury, NJ | No |
| Irving, TX | No |
| Peachtree City, GA | Yes |
| Mississauga, ON, Canada | No |
| Calgary, AB, Canada | No |